Menu

Kolory ścian w naszym domu

9 sierpnia 2017 - wnętrze

Szukając najlepszego sposobu na wykończenie powierzchni ścian, zazwyczaj wybieramy różnego rodzaju farby, lateksowe czy akrylowe, dzięki którym można całkowicie odmienić remontowane pomieszczenie. Jeszcze do niedawna w pokojach dominował jeden kolor, jednak obecnie coraz częściej decydujemy się na bardziej odważne zestawienia z pozoru niepasujących do siebie barw.

Nie jest to jednak proste zadanie i dobierając kolory, warto kierować się pewnymi zasadami, pozwalającymi na uniknięcie często popełnianych błędów negatywnie wpływających na ostateczny wygląd malowanego wnętrza. Właściwa barwa ma przede wszystkim bezpośredni wpływ na sposób postrzegania przestrzeni, użycie ciepłej żółci czy pomarańczu daje wrażenie przytulności, z kolei zimne błękity optycznie powiększą pomieszczenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je w obrębie jednego pokoju, co daje często niezwykle zaskakujące efekty.

Do prawidłowego łączenia zimnych i ciepłych kolorów można wykorzystać pomoc w postaci tzw. koła barw. Pozwala ono na dobranie ich w idealnie harmonijny sposób i sprawdzenie, czy przypadkiem nie będą zbytnio ze sobą kontrastowały. Trzeba pamiętać, że poszczególne kolory ścian zmieniają odcień w zależności od koloru ściany sąsiednie, a nawet o ilości światła w pomieszczeniu. Spokojne barwy neutralizują się wzajemnie, a kontrastowe i ostre wzmacniają. Tak naprawdę jednak dozwolone są wszelkie połączenia i nikogo już nie dziwi nietypowe zestawienie np. czerni z czerwienią, czy żółcią. Jeśli nie mamy zbyt rozwiniętego zmysłu plastycznego, to lepiej będzie skorzystać z fachowej pomocy dekoratora wnętrz, dysponującego dużym wyczuciem doboru barw i umiejącego zestawić kolory ścian z innymi elementami wyposażenia mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *