Menu

Okna plastikowe czy aluminiowe – którą opcję wybrać?

12 lipca 2017 - Bez kategorii

Okna z aluminium kiedyś były domeną obiektów użyteczności publicznej, jednak ostatnio coraz częściej pojawiają się również w projektach budynków mieszkalnych. Czy warto zrezygnować ze standardowych okien plastikowych kosztem nowoczesnych okien aluminiowych?

Jeśli stoimy przed podjęciem decyzji, którą opcję wybrać – okna aluminiowe czy plastikowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj budynku, w którym mają być zamontowane oraz nasze własne oczekiwania względem ich estetyki i walorów użytkowych. Jeśli nasz dom zaprojektowany jest w bardzo nowoczesnym stylu, dużo lepsze efekty wizualne uzyskamy instalując okna z profili aluminiowych, niż gdybyśmy wstawili standardowe plastiki, albo tradycyjnie prezentujące się okna z drewna. Aluminiowe ramy świetnie wpasowują się w modernistyczne bryły i fasady.

Okna aluminiowe będą też dobrym rozwiązaniem, jeśli w projekcie naszego domu znajdują się okna z łukami, owalne, okrągłe lub o innych nietypowych kształtach oraz w przypadku przeszkleń o dużych gabarytach. Z drugiej jednak strony, okna aluminiowe nie do końca sprawdzają się w budynkach pasywnych. Jeśli wysokie parametry w zakresie energooszczędności są dla nas priorytetem, lepiej wybrać okna z PCV, które wyróżniają się dużo lepszymi zdolnościami w zakresie izolacyjności cieplnej niż okna z aluminium.

Co prawda istnieje jeszcze alternatywne rozwiązanie w postaci okien aluminiowych wyposażonych w wewnętrzny wkład z tworzywa sztucznego o właściwościach termicznych, jednak i tak tego rodzaju okna mogą nie do końca spełnić nasze oczekiwania w zakresie utrzymywania ciepła w domu. Dla osób, które chciałyby połączyć zewnętrzną estetykę okien aluminiowych z dobrymi właściwościami w zakresie izolacji termicznej okien PCV, dobrym rozwiązaniem jest montaż okien PCV stylizowanych zewnętrznie na okna z aluminium.