Menu

Szambo z tworzywa sztucznego kontra szambo z betonowych kręgów

23 czerwca 2017 - budowa

Właściciele posesji znajdujących się na nieskanalizowanych terenach, muszą na własną rękę zadbać o wybudowanie przydomowego zbiornika na ścieki. Najczęstszą opcją wyboru są pojemniki z tworzyw sztucznych, jednak jeśli ktoś poszukuje bardziej oszczędnego rozwiązania, na pewno zwróci uwagę na szamba z betonowych kręgów. Czym charakteryzuje się jeden i drugi rodzaj zbiorników na nieczystości?

Szambo z tworzywa sztucznego – funkcjonalne, ale drogie

Szamba potocznie zwane plastikowymi wykonane są przeważnie z polietylenu lub z poliestrowych laminatów ze zbrojeniami z włókna szklanego. Cechą charakterystyczną szamb z tworzywa jest ich lekkość oraz bezproblemowy montaż. Łatwo je przetransportować na posesję, równie łatwo usadowić je w gruncie, oczywiście bez asysty dźwigu, która jest niezbędna na przykład w przypadku gotowych szamb betonowych. Nowoczesne szamba plastikowe wyróżniają się wysoką szczelnością, co również stanowi ich duży atut. Co więcej, są to pojemniki na tyle trwałe i funkcjonalne, że mogą być ponownie wykorzystane. Kiedy do naszej posesji zostanie doprowadzona sieć kanalizacyjna, szambo z plastiku po oczyszczeniu można odsprzedać albo przeznaczyć na zbiornik na deszczówkę lub też do innych celów.

Mankament szamb plastikowych może stanowić ich ograniczona wytrzymałość – tworzywa sztuczne mogą okazać się zawodne pod dużym naporem (np. jeśli nad szambem zlokalizowany jest parking). Warto też zwrócić uwagę, iż szamba z plastiku, z uwagi na lekkość, wymagają mocnego zakotwiczenia w ziemi, w przeciwnym razie mogą być wypierane do góry. Kolejną wadę szamb plastikowych stanowi ich wysoka cena (ok. 5-6 tys. zł).

Szambo z kręgów – tanie, ale zawodne

Montaż szamba z betonowych kręgów może być nawet o około połowę tańszym rozwiązaniem, niż montaż szamba z tworzyw sztucznych. Jednak czy warto brać pod uwagę tylko czynniki finansowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Szamba z kręgów niestety są zawodną opcją. Ich budowa jest skomplikowana i może okazać się bardzo czasochłonna. Poszczególne komponenty muszą być ze sobą odpowiednio połączone i zaizolowane. Do tego dochodzi konieczność wykonania betonowego dna ze specjalnymi zabezpieczeniami. Często nawet z pozoru prawidłowo wykonane szambo z kręgów ma tendencję do przeciekania, co dla właściciela posesji może stanowić niemały problem.

W przypadku, gdy chcemy jak najbardziej zaoszczędzić na budowie zbiornika na ścieki, dobrym rozwiązaniem będzie gotowe szambo betonowe. Jest tańsze niż zbiornik z tworzyw sztucznych, a dodatkowo wyróżnia się wysoką szczelnością i wytrzymałością.