Menu

Ważna rzecz – kuchenna podłoga

4 maja 2017 - wnętrze

Urządzenie kuchni wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, zależnych od takich okoliczności, jak liczba użytkowników i ich zwyczaje kulinarne, tryb życia i oczekiwania. Dlatego obok aspektów estetycznych, kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, spełniać wszystkie codzienne potrzeby jej  użytkownika oraz nie nastręczać kłopotów w kwestii zachowania czystości.

Podłoga może stanowić klasyczny przykład połączenia tego, co w przypadku kuchni najważniejsze – powinna być efektowna  stylistycznie, a zarazem trwała  i zawsze czysta. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są dostępne dzisiaj w szerokim asortymencie kolorystycznym wykładziny elastyczne. Dokładnie przycięta i położona, naokoło listwowana, znakomicie będzie spełniać swoje funkcje. Innym rozwiązaniem jest położenie na podłogę płytek ceramicznych, z pewnością bardziej trwałych niż wykładzina. Problem może natomiast stanowić utrzymanie w czystości fug, zabrudzone trwale będą psuć cały efekt wizualny.

Można oczywiście sięgnąć  po tradycyjne, a zarazem cieszące się niesłabnącą popularnością materiały, takie jak drewno czy kamień. Ekologiczna  i zdrowa podłoga drewniana wymaga może nieco więcej uwagi jeśli chodzi o pielęgnację, ale za to uczyni z naszej kuchni prawdziwie ciepłe i przytulne miejsce. Z kolei kamień, ze swoim  szlachetnym wyglądem i surowym pięknem, nada całemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, zwłaszcza jeśli wykorzystamy go nie tylko w formie kamiennej posadzki, ale i na przykład w postaci parapetów. Odpowiednio  zakonserwowana kamienna podłoga będzie nam służyć długie lata.

W ostatnim czasie, w związku z rozpowszechniającą się modą na wnętrza industrialne, coraz szerszym zainteresowaniem cieszą się posadzki epoksydowe w prywatnych domach i mieszkaniach. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia, z powodzeniem zastępują płytki czy wykładziny. Tym bardziej, że taka jednolita posadzka żywiczna pozwala na zatarcie granicy między kuchnią i salonem oraz optycznie powiększa wnętrza.